سه شنبه 6 فروردین 1398
اخبار

1396/08/09
موضوع مد و لباس به طور جدی از سوی مسئولین مورد توجه قرار گرفته است/ ما «لباس ملی» نداریم
رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: چینی‌ها که در زمینه تولید پارچه با ما هم‌سابقه هستند لباس ملی و متحدالشکل دارند؛ اما ما لباس ملی نداریم که با آن در جهان به عنوان ایرانی شناخته شویم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست علمی-تخصصی جایگاه پوشاک در حوزه پدافند غیرعامل در تالار رودکی برگزار شد.

در این نشست حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: مبحث پارچه، مد و لباس در دنیا موضوعات مختلفی را در بر می گیرد. کارگروه ساماندهی مد و لباس با نگاه ایجاد رابطه منطقی در حوزه میان رشته ای برای لباس و مد تلاش می کند این موضوع را برای آحاد جامعه معرفی کند.

وی افزود: مد و لباس و ارتباط آن با زیست انسان دارای اهمیت بسیار بالایی است؛ در حال حاضر برخی منتقدین معتقد هستند که ترکیبات به کار رفته در تولید پارچه ها باعث تخریب محیط زیست می شود؛ این موضوع به خاطر همنشینی پارچه با بدن انسان اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

قبادی بیان کرد: در حال حاضر موضوع مد و لباس به طور جدی از سوی مسئولین مورد توجه قرار گرفته است. در این نشست قصد داریم به بررسی ارتباط منطقی بین جنس، نوع و شرایط استفاده لباس با پدافند غیرعامل یا همان دفاع غیرنظامی بپردازیم.

در ادامه سیدهادی حسینی رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لباس و غذا از نیازهای اولیه انسان است و نمی توان گفت کدامیک بر دیگری مقدم است؛ لباس اصل مهمی است که مورد استفاده تمامی انسان های روی زمین است؛ در برخی موارد حتی لباس برای حیوانات هم استفاده می شود.

وی با بیان این که لباس در تمامی کشورها از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است؛ گفت: انسان ها در تمام جوامع بشری به عنوان یک اصل به لباس وابسته شده اند و یکی از تفاوت های جامعه انسانی و جامعه حیوانی، پوشش است. لباس، محافظ انسان در برابر سرما و گرما است؛ لباس های نظامی از جان انسان حتی در مقابل سلاح گرم حفاظت می کنند.

حسینی تصریح کرد: چینی ها که در زمینه تولید پارچه با ما هم سابقه هستند لباس ملی و متحدالشکل دارند؛ اما ما لباس ملی نداریم که با آن در جهان به عنوان ایرانی شناخته شویم.

وی ادامه داد: ما در زمینه تولید پارچه و لباس ضعیف عمل کردیم و این امر باعث ورشکستگی بسیاری از کارخانجات تولید پارچه و لباس در ایران شد؛ اما بالاخره امروز به این نتیجه رسیدیم که باید به این حوزه رسیدگی شود.

در ادامه این نشست اعضای هیئت علمی دانشگاه همچون عباس بشارتی، مهدی حسن زاده، علی اکبر مرآتی و روح الله باقرزاده به تشریح مسائل علمی و تخصصی پیرامون میحث ارتباط پوشاک با پدافند غیرعامل پرداختند.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0