شنبه 31 فروردین 1398
اخبار

1396/06/25
حمید قبادی: پیرغلامان حوزه لباس معرفی می‌شوند
دبیر کار گروه سامانه مد و لباس کشور گفت: تلاش خواهیم کرد تا پیر غلامان حوزه لباس را به جامعه معرفی کنیم. چرا که رفتار دینی‌، مذهبی و اهل بیت صنف لباس فروشان در این حوزه دارای ریشه است که بخش قابل توجهی از آن در نمایشگاه لباس عاشورایی متبلور شده است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، دومین نمایشگاه لباس عاشورایی عصر امروز با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه سامانه مد و لباس کشور و جمعی از نمایندگان مجلس در تالار وحدت افتتاح شد.

قبادی با اشاره به این موضوع که این نمایشگاه تلاش هنرمندان و تولید کنندگان است اظهار کرد: هنرمندان و گروه‌های فعال که در این نمایشگاه حضور داشتند تلاششان را کرده‌اند تا به انتقال مفاهیم عاشورایی بپردازند و پرچم امام حسین(ع) با هنرنمایی خود به دست اهالی کنونی جامعه برساند.

وی افزود: سالیان سال در گوشه و کنار کشور تلاش‌هایی پراکنده و غیر منسجم در حوزه لباس عاشورایی توسط هنرمندان رقم خورده که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی بیان کرد: نمایشگاه لباس عاشورایی تلاش کرده است تا هنر، فکر و تلاش هنرمندان را مورد توجه قرار دهد و به آنها یاد آوری کند که در این حوزه سهم قابل توجهی در اختیار دارند و می‌توانند در دریای بیکران شور حسینی مورد توجه قرار بگیرند و به جامعه معرفی شوند.

وی یاد آور شد: نمایشگاه لباس عاشورایی یکی از اهدافش تحقق زندگی سبک ایرانی اسلامی تا این آموزه را در زندگی ایرانیان جای دهد، همچنین توجه به شعائر دینی و مذهبی از اهداف دیگر نمایشگاه است که توانسته با تلفیق هنر، صنعت، فکر، اندیشه، تولید جایگاه برجسته‌ای داشته باشد توجه به شعائر و شعورات ارتباط در زندگی اجتماعی رنگ و بوی مذهبی به زندگی‌مان می‌دهد و نمایشگاه و نمادهای دینی از طریق زمینه‌های موثر تلاش می‌کند تا ما را با فرهنگ حسینی آشنا کند.

وی یاد آور شد: نمایشگاه لباس عاشورایی به انتقال مفاهیم ارزشمند دینی کمک می‌کند و خوشبختانه این جریان در حوزه طراحی،مد و لباس در حال فراگیری است جریان سازی و نقش آفرینی در گروه‌های مختلف توانسته جایگاه ویژه‌ای را داشته باشد و موسسات حرفه‌ای به این کار پرداخته و برنامه ریزی یکساله‌شان را در این نمایشگاه شاهد هستیم.

وی بیان کرد: احیای سنت‌های کهن از دیگر اهداف نمایشگاه لباس عاشوایی است متاسفانه چند سالی است دشمن در زمینه لباس عاشورایی وارده شده و این حوزه را مورد تحریف قرار داده است. هنرمندان با الهام از آموزه‌های کهن، نقش‌های تاریخی را به عرصه ظهور گذاشته‌اند و یکی از ماموریت‌های نمایشگاه احیای سنتهای کهن است.

وی بیان کرد: در این دوره از نمایشگاه شاهد مشارکت‌های بیشتری از استان‌ها بوده و تعداد بیشتری طرح به دستمان رسیده است. تولید کننده و اتحادیه پوشاک تهران تلاش می‌کنند تا سنت حسنه و دیرینه مذهبی را در کشور فراهم کنند. همچنین درصد قابل توجهی از آثار در نمایشگاه جنبه تولیدی داشته و وارد بازار شده است.

وی خاطر نشان کرد: تلاش می‌کنیم تا پیرغلامان حوزه لباس را به جامعه معرفی کنیم چرا که اولین حسینیه‌ها از سوی صنف لباس فروشان تهران بود و یا بسیاری از هیئات منشعب از هیئت‌ صنف لباس فروشان است. رفتاری دینی و مذهبی و اهل بیتی(ع) در این حوزه از سوی صنف لباس فروشان دارای ریشه است که بخشی از آن در نمایشگاه متبلور شده است و جنبه نمادین دارد.

در ادامه حجت الاسلام سید قباد مرتضوی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: برای رسیدن به معرفت حسینی نشان دادن لباس مشخص امر عالی است اما مقدمه معرفت شناسی است. اگر بتوانیم این نمایشگاه را به صورت دائمی برگزار کنیم تا همه تولید کنندگان از سراسر کشور در آن حضور داشته باشند مثمر ثمر خواهیم بود.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0