شنبه 2 شهریور 1398
اخبارHACKED BY STOLKER

STOLKER TARAFINDAN HACKED 

 

https://www.youtube.com/watch?v=fFyi_SlDprI

1395/12/07
رونمایی از آیین‌نامه پوشاک حلال در ایران
در پنجمین روز از جشنواره مد و لباس فجر و در افتتاحیه بخش بین‌الملل این جشنواره، از آیین‌نامه پوشاک حلال رونمایی و گواهی‌نامه اکسپو ۲۰۱۶ لباس حلال اسپانیا به برخی طراحان لباس اعطا شد.

به گزارش ایسنا، حمید قبادی - دبیر کارگروه مد و لباس - در مراسم افتتاحیه بخش بین‌الملل جشنواره مد و لباس فجر، اظهار کرد: ایران سرشار از استعداد، آگاهی، توان فکری و فرهنگ است. لباس به‌عنوان یک عنصر فکری و فرهنگی در تاریخ ایران مورد توجه بوده، اما در سال‌های اخیر به این موضوع توجه بیشتری شده است.

او ادامه داد: بیش از ۵۲۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره مد و لباس ارسال شده و هنرمندان با طراحی‌های خود، کارهای قابل رقابتی با نمونه‌های خارجی به‌وجود آورده‌اند. ۷۰ مرکز علمی - دانشگاهی در کشور ما به موضوع طراحی لباس می‌پردازند و هر سال فارغ‌التحصیلان متعددی به این جامعه وارد می‌شوند. شاید از نظر تکنیک به‌کار گرفتن هنر طراحی در خدمت تولید، در ابتدای راه باشیم، اما همواره به موضوع لباس توجه کرده‌ایم.

دبیر کارگروه مد و لباس افزود: در جشنواره امسال کیف، کفش و زیورآلات نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند و مد فقط به لباس محدود نشد. همچنین فعالیت‌های این حوزه فقط به تهران محدود نشد و حتی به نمایشگاه‌های استانی نیز توجه کردیم. در یک سال گذشته، در چند نمایشگاه خارجی مثل نمایشگاه لباس روسیه، بلغارستان، ترکیه و نمایشگاه حلال اسپانیا شرکت کردیم. امروز نیز قرار است از سند لباس حلال رونمایی کنیم و می‌خواهیم به ادبیات مشترک در زمینه لباس حلال دست پیدا کنیم.

قبادی اضافه کرد:‌ این، یک سند اولیه است و مذاهب دیگر نیز می‌توانند آن را نقد یا مطالب دیگری به آن اضافه کنند؛ اما ما براساس مبانی فقه شیعی به تنظیم این سند پرداخته‌ایم تا لباس حلال را به یک برند تبدیل کنیم.

شهلا یاری‌بخت - طراح لباس ایرانی در فرانسه - نیز گفت: حدود ۳۷ سال است که در حوزه مد و لباس فعالیت می‌کنم. در ۲۰ سال اخیر، صدها میلیون نفر به مصرف‌کنندگان اضافه شده‌اند و فروشگاه‌های بسیاری در حوزه لباس شکل گرفته است. حضور بازار چین موجب شد ضعف نیروی کاری در کشورهای مختلف حس شود. پوشاک در فرانسه دومین صنعت بزرگ است و فکر می‌کنم در ایران پوشاک پنجمین صنعت باشد. در واقع این صنعت به‌عنوان یک علم در نظر گرفته شده است و فرانسوی‌ها معتقدند برای فروش باید تولید، برای تولید، خرید و برای خرید باید استخدام کرد.

این طراح لباس افزود: چون ما ایرانی هستیم و همیشه شاهد هنرهای ایرانی در پوشاک یا به‌صورت غیرمستقیم در بخش‌های دیگر هستیم می‌دانیم که رونق آن، کار آسانی است. ایران از پیش‌روترین کشورها در حوزه پوشاک و طراحی است اما باید با توجه به سیستم جدید داده‌های آن نیز لحاظ شود.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به کلکسیونی شامل لباس عروس با دوخت ایرانی اشاره کرد و گفت: ما در یک مرحله انواع دوخت‌های سنتی ایران از جمله سرمه‌دوزی را روی لباس عروس ارائه دادیم و این کلکسیون در رقابتی در پاریس اول شدو در موزه لوور نیز به‌نمایش درآمد. حتی عکس این لباس‌ها که ملیله‌دوزی آن‌ها در اصفهان انجام شده بود، در مجله‌های دنیا چاپ و معرفی شد. با این وجود، ما می‌توانیم در آینده با تمام داده‌هایی که در ایران داریم صاحب بهترین کلکسیون‌ها در دنیا باشیم.

آلفرد مهدوی - پایه‌گذار دانشگاه مدآرت در فرانسه و چند کشور دیگر - نیز در سخنانی در این مراسم، بیان کرد:‌ هدف اصلی این دانشگاه مدیریت بازار در جهان است اگرچه در رشته‌های دیگر نیز فعالیت می‌کنیم. طراحی و مد یکی از بزرگترین صنعت‌های دنیاست. مد در نهاد انسان‌هاست. هدف من از راه‌اندازی چنین نمایشگاهی این بود که ارتباطی دوسویه در زمینه فرهنگ‌های مختلف ایجاد کنم، زیرا مد و طراحی فرهنگ انسان‌هاست. هر انسانی با توجه به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند پوشش خود را دارد. هر فرهنگی به وسیله ظاهری که دارد خودش را به جامعه ارائه می‌کند.

او ادامه داد: زمانی که در چین و ویتنام دانشگاه مدآرت را بردم، فرهنگ فرانسه به آن کشورها وارد نشد، بلکه فرهنگ چین و ویتنام به فرانسه آورده شد. این دانشگاه سه‌هزار دانشجو در دنیا دارد و از ۴۰ ملیت مختلف در آن تحصیل می‌کنند. این موضوع به انتقال فرهنگ‌ها کمک می‌کند، زیرا ما باید بتوانیم تبادل نظر فرهنگی داشته باشیم. زمانی که برای اولین‌بار از طرف دولت ایران دعوت شدم سعی کردم چکیده‌ای از فرهنگ‌هایی را که یاد گرفته‌ام در ایران ارائه دهم و امیدوارم روزی کلکسیون ایرانی از شاخص‌ترین‌ها را ارائه کنیم.

در این مراسم، از آیین‌نامه پوشاک حلال با حضور عبدالحسین فخار - دبیرکل موسسه حلال جهانی - رونمایی شد و گواهی‌نامه اکسپو ۲۰۱۶ لباس حلال اسپانیا به محبوبه علی‌بلندی، مهنوش تیمورزاده، ساناز مسلمی، مریم تاج‌گردون، سارا ملکی و سمیرا جباری طراحان لباسی که در نمایشگاه حلال اسپانیا حضور داشتند، اعطا شد.

همسر وزیر امور خارجه ایران - محمدجواد ظریف - نیز به‌دلیل نبودن مترجم در این مراسم، برای مهمانان خارجی حاضر در سالن رودکی توضیح داد که در این بخش، گواهی‌نامه اکسپو ۲۰۱۶ لباس حلال اسپانیا به این افراد اعطا شده است.

غلامعلی خوشرو - نماینده دائم ایران در سازمان ملل - نیز جزو سخنرانان بود که به‌دلیل نبود مترجم در این مراسم، دقایقی به فارسی و سپس به انگلیسی صحبت کرد.

او اظهار کرد: من ترکیبی از هنر، زیبایی و کاربردی بودن لباس را در ششمین جشنواره مد و لباس فجر دیدم. طراحی‌ها بسیار زیبا و متناسب با شرایط جامعه ما بود. در محیطی من فعالیت می‌کنم تنوع لباس‌ها، فرهنگ‌ها و ملیت‌ها بدون آن‌که کلامی رد و بدل شود با هم سخن می‌گویند.

خوشرو با اشاره به آیاتی از قرآن، درباره لباس گفت:‌ لباس دو کارکرد دارد؛ یکی آن‌که عیب‌های انسان را می‌پوشاند و دوم آن‌که زینت‌دهنده انسان است. تقوا نیز نوعی لباس است، زیرا لباس جایگاه ویژه‌ای دارد و همه انسان‌ها را می‌پوشاند. از طرفی کاربرد دائمی دارد و این کاربرد سبب می‌شود هرچه هنری‌تر باشد مورد توجه بیشتری قرار گیرد. یکی از زمینه‌های اصلی صنعت جهان در لباس می‌چرخد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد:‌ کیفیت لباس در ایران خوب است و می‌تواند بهتر از این نیز باشد. هنگامی که به یکی از کشورهای آسیایی سفر کرده بودم، یکی از سفیران اروپایی به من گفت هربار که می‌خواهم به مأموریت بروم از تهران این کار را انجام می‌دهم، زیرا قیمت لباس‌ها ارزان و دوخت‌ها ایتالیایی است، به همین دلیل کت و شلوارهایم را از تهران می‌خرم.

خوشرو اضافه کرد: هویتی که جوامع اسلامی پیدا کرده‌اند سبب شده تا دیگر جوامع نیز از لباس‌های اسلامی استفاده کنند. برند حلال هم یک فرهنگ‌سازی برای پیش برد این لباس‌هاست. ۲۵ سال پیش زمانی که در نیویورک بودم معدود افرادی با پوشش اسلامی دیده شدند، اما در حال حاضر در هر جلسه‌ای حتی جلسه شورای امنیت تعداد قابل توجهی از زنان محجبه را می‌بینیم که کار خود را انجام می‌دهند.

در این مراسم، قطعاتی از موسیقی سنتی توسط گروه کالیوه و به سرپرستی سارا احمدی اجرا شد. همچنین پریسا سیمین‌مهر به نقالی شاهنامه پرداخت.

بخش بین‌الملل جشنواره مد و لباس از امروز تا ۱۰ اسفندماه به کار خود ادامه می‌دهد. همچنین بخشی از لباس‌های کشورهای حاضر در این جشنواره در تالار وحدت به‌نمایش گذاشته شده است. کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی نیز در این زمینه در برج آزادی برگزار می‌شود.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0