جمعه 24 آبان 1398
اخبارHACKED BY STOLKER

 

 

1397/11/27
حمید قبادی: تغییر مسیر مد و لباس از محصول محوری به سلیقه محوری
دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس در آیین گشایش هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس، گفت: تغییر مسیر مد و لباس از محصول محوری به سلیقه محوری مهمترین هدف کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور است.

به گزارش روابط عمومی کارگروه ساماندهی جشنواره مد و لباس فجر، حمید  قبادی در آیین افتتاحیه هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر گفت: یکی از سیاست‌هایی که در ماهیت مد و لباس نهفته این است که از طریق انسجام و اتحاد بین فعالان به نتیجه رسیده‌است. هدف ما تغییر مسیر مد و لباس از محصول محوری به سلیقه محوری بوده است که مدت زیادی تلاش در پشت آن نهفته است.

وی ادامه داد: تمام تلاش‌های سازمان‌ها و نهادها مبتنی بر این است که خانواده‌ها به سمت انتخاب، سلیقه و ذائقه سوق پیدا کنند و قدرت انتخاب در بین مردم کشور افزایش پیدا کند چرا که لباس یک عنصر فرهنگی است و ما در این حوزه علاوه بر وابستگی اقتصادی از وابستگی فرهنگی نیز متاثر هستیم.

قبادی افزود: ۲۰ واحد صنفی در این راه کارگروه ساماندهی مد و لباس را همراهی کردند و تلاش ما هم این بوده است که به جای اینکه به مردم بگوییم چه چیز بپوشند، آن‌ها را به سمت قدرت انتخاب در پوشش هدایت کنیم و با حمایت‌های معنوی نتایج خوبی در این حوزه بوجود بیاوریم.

قبادی در ادامه پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای حضار در آئین افتتاحیه هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر قرائت کرد:

میراث پوششی ایرانیان؛ جهانی از بی‌نهایت گزاره، نشانه و نماد

پیام سید عباس صالحی به این شرح است:

"در چهل‌سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، توانمندی هنرمندان طراح ایران‌زمین را شاهد هستیم. طراحانی که نشان دادند، حفظ سنت‌های نیک در پوشش – که میراث چند هزارساله آن باقی است – نمی‌تواند در آراستگی و زیبا پوشی خلل ایجاد کند و در تناقض باشد.

هنگامی‌که به میراث پوششی ایرانیان در طول تاریخ نگاه می‌کنیم، جهانی از بی‌نهایت گزاره، نشانه و نماد می‌بینیم که میان بدن و تن با هستی پیرامونی پیوستاری عمیق به وجود آورده است؛ چه این که پوشش، در بافتی از ساحت نمادین اجتماعی حضور مؤثر دارد و بدن، مکان و کالبدی برای بهره‌گیری از پوشش است. پوششی که افزون بر محافظت، کارکردها و نقش‌های دیگری را همچون فرهنگ، قومیت، پیشه و مناسک، در آن می‌توان بازیابی کرد.

 

نگاه باورمند ایرانیان خداجو در پیش و پس از اسلام افزون بر عفاف، همواره به دنبال زیبایی و تناسب فرهنگی-ملی پوشش بوده است و همین نگاه است که طراحان و آفرینندگان لباس در ایران و کشورهای اسلامی را با نگاه غربی آن – که بیشتر بدنمندی و اندام گرایی را دنبال می‌کنند- متفاوت کرده است.

 

تعیین موضوع "نقش مکران" به‌عنوان محور طراحی و آفرینش‌های هنری جشنواره، نشانه توجه برنامه‌ریزان و فرصت‌های پنهان برای طراحان و تولیدکنندگان است که می‌تواند الگوهای پنهان پوشش نواحی گوناگون فرهنگ ایرانی را به عرصه‌های عمومی و جهانی بازنمود کند.

برای فرهیختگان هنرمند، صنعت گران توانمند و تولیدکنندگان گران‌قدر- که به تعالی هنر و پیشرفت ایران اسلامی می‌اندیشند، بهترین‌ها را آرزومندم."

آئین افتتاحیه هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، صبح روز جمعه ۲۶ بهمن‌ماه با حضور جمعی از فعالان عرصه مد و لباس کشور و مدیران همچون معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور امور زنان و خانواده، شهین‌دخت ملاوردی دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، طیبه سیاوشی و احسان قاضی‌زاده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی سیف جمالی مدیرعامل بنیاد ملی مد و لباس، حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور، علی‌اصغر کاراندیش معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فریبا رحمان‌پور مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در امور بانوان و خانواده و صدیقه پاک‌بین دبیر جشنواره در بوستان گفتگو برگزار شد.

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، با شعار خوشا مکران و نقش بی مثالش ٢٦بهمن تا ٢ اسفند ٩٧ از ساعت ١٠صبح تا ٨ شب در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار می‌شود.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0