جمعه 24 آبان 1398
اخبارHACKED BY STOLKER

 

 

1397/10/23
حمید قبادی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوسیما:
عرضه ۲۷هزار طرح ایرانی اسلامی در ویترین ملی کشور

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، گفت: ۲۷ هزار طرح موجود در ویترین مغازه های کشور در حوزه مد ولباس، حاصل سالها تلاش کارگروه ساماندهی مد ولباس، طراحان و تولیدکنندگان داخلی است.

به گزارش روابط عمومی کار گروه ساماندهی مد و لباس، حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در گفتگوی ویژه خبری شبانگاهی شبکه دو سیما که در ۱۳ دیماه سالجاری برگزار شد، گفت: در زمینه مد و لباس ترکیه و کشورهای مشابه صنعتی در قالب ساختار صنعتی پیش رفتند، اما کشور ایران یک تفاوت جدی با ترکیه دارد که در ماهیت قانون ساماندهی مد ولباس به آن اشاره شده است و آن نگاه فرهنگی ایران به حوزه مد ولباس است، یعنی مد و لباس به عنوان یک محصول فرهنگی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه الگو سازی و طراحی در کشور درحال توسعه است، افزود: بیش از ۹۵ درصد محصولات پوشاک و لباس در حوزه زنان در داخل کشور تامین می شود.الگوسازی و طراحی در کشور در حال توسعه است اما اینکه چقدر از این موضوع تبدیل به ماندگاری و برند سازی و دارا بودن نشان تجاری محصولات شده است، متاسفانه در این مسئله ضعف داریم، یکی از دلایل آن، نبود زیر ساخت های کافی برای طراحان و تولید کنندگان است.

قبادی تصریح کرد: اگر درگذشته، با تولید کنندگان درباره طراحان سخن می گفتیم پذیرشی وجود نداشت، اما پنج سال طول کشیده است تا تعامل بین تولیدکنندگان و طراحان برقرار شود، امروز این پذیرش ایجاد شده است و تعداد زیادی از تولید کنندگان واحدهای طراحی  ایجاد کرده اند.

دبیرکارگروه ساماندهی مد ولباس خاطرنشان کرد: امروز با حضور طراحان توانستیم تغییر را در ساختار تعداد زیادی از تولیدکنندگان ایجاد کنیم پیش از این نگاه طراحی این بود که اگر در تولید داخل قرار بود محصولی عرضه شود نمونه های خارجی  پس از مونتاژ به صورت الگو  تحویل جامعه داده میشد‌.همین امر عامل وارد شدن نمونه های زیادی از لباس های خارجی غیر عرف و نمونه های نامناسب غربی در جامعه میشد.

قبادی با بیان اینکه برند سازی در حوزه مد و لباس کشور مورد مغفول واقع شده است، خاطرنشان کرد: اگر مراکز علمی کشور ارتباط مستمر و فعالی با کارگروه ساماندهی مد ولباس داشته باشند، برند سازی در کشور در حوزه مد ولباس اتفاق خواهد افتاد.کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور طی سالها پیگیری و تلاش و برقراری ارتباط با طراحان و تولید کنندگان امروز توانسته است الگوهای جدید طراحان داخلی را امروز وارد بازار مصرف کند، وجود لباس های متعدد با طرح ایرانی اسلامی در ویترین مغازه های لباس گویای همه تلاشها در این زمینه است .

قبادی اظهار داشت: در حوزه طراحی پارچه ضعف مفرط داریم نه ضعف جدی و طراحی پارچه یکی از ضعف های جدی در چرخه مد و لباس  کشور است. طراحان پارچه نیز مانند طراحان لباس باید تلاش کنند تا هویت پیداکنند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد ولباس کشور در پاسخ به نظر مجری گفتگوی ویژه خبری شبکه دوسیما که ادعا کرد ۲۷ هزار طرح موجود در بازار داخلی مد و لباس کشور کپی است، گفت: این بی انصافی است که خیال کنیم ۲۷ هزار طرح موجود در بازار داخلی مد و لباس کپی است، در حال حاضر طرح های موجود در ویترین ملی کشور، نتیجه سالها تلاش و زحمت طراحان و تولید کنندگان است.


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت، افترا، مطالب خلاف واقع، غیر پارسی و غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی
تعداد نظرات ثبت شده: 0