1395/12/16
دبیر ساماندهی کارگروه مد و لباس کشور: همدان خاستگاه اولیه طرح «مد و لباس اسلامی ایرانی» است
دبیر ساماندهی کارگروه مد و لباس کشور همدان را خاستگاه اولیه طرح «مد و لباس اسلامی ایرانی» دانست.

حمید قبادی ظهر امروز در همایش «خانواده و سبک زندگی» در حاشیه سومین جشنواره و نمایشگاه مد و لباس اسلامی ایرانی استان همدان، اظهار کرد: تعداد آثار ارسالی به جشنواره استانی مد و لباس اسلامی ایرانی، نشان‌دهنده وجود ظرفیت‌ها و استعدادهای زیادی در استان است.

وی همدان را خاستگاه اولیه طرح «مد و لباس اسلامی ایرانی» معرفی کرد و افزود: مقام معظم رهبری این واژه را برای اولین بار در سفر به همدان مطرح کرده و از مد به عنوان مقوله‌ای ارزشمند یاد کردند.

قبادی ادامه داد: بنابه فرمایش رهبر معظم انقلاب، مد به عنوان یک ارزش اگر مبتنی بر داخل و ارزش‌های داخلی باشد مورد باید توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از طرح این موضوع، مجلس و دولت وقت قانون ساماندهی مد و لباس در سال ٨٥ را مصوب کردند و آیین‌نامه‌های اجرای و اقدامات بعدی نیز بعد از آن صورت گرفت.

دبیر ساماندهی کارگروه مد و لباس کشور افزود: بعد از استان همدان، استان خراسان شمالی در حوزه سبک زندگی وارد کار شد و مقام معظم رهبری در خراسان شمالی جزئیات سبک زندگی را در ١٩ بند به نوعی بیان کردند و این نقشه راه مجموعه کشور در حوزه سبک زندگی شد.

وی از «لباس» به عنوان یکی از جلوه‎های تمدن بشری یاد کرد و گفت: پوشش، از جمله نمادهایی است که ویژگی‌های فرهنگی کشورها را بیان ‌کرده و طرح پارچه و لباس لایه‌های فرهنگی هر جامعه را به نمایش می‌گذارد.

قبادی ادامه داد: ویژگی دیگر لباس رفتار معناداری است که بخش عمده ان در پوشش نمود می‌یابد و حتی این مورد پیش از سخن گفتن، رفتار را به نمایش می‌گذارد.

وی با بیان اینکه در همه کشورها با هر مکتب و سبکی، لباس به عنوان یک اصل مهم مورد توجه قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین دلیلی که مد و لباس زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته، رفتار معنادار و مفهومی آن است و یکی از نکاتی که در این زمینه باید مورد توجه قرار بگیرد، تغییر نگرش به مقوله مد است.

دبیر ساماندهی کارگروه مد و لباس کشور با تأکید بر اینکه امیدواریم تغییر نگرش در همه شئونات و بخش‌ها فراگیر شود، گفت: با تلاش همه هنرمندان در این حوزه و مسؤولان و دستگاه‌های مربوطه، قاچاق در این حوزه مذموم شده است.

قبادی با تأکید بر اینکه در رفتارها و فعالیت‌های خود دقت کنیم، یادآور شد: مراقبت برای حضور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی موجب پیشگری از آسیب‌های احتمالی خواهد شد.

وی از برگزاری مسابقه طراحی زنده لباس در استان ها خبر داد و گفت: با تلاش امور استان‌ها این مسابقه در سال ٩٦ برگزار خواهد شد؛ علاوه بر این برگزاری مسابقه‌ای ملی برای طراحان برگزیده استان‌ها را هم در برنامه داریم.