1395/10/24
تدوین و رونمایی از سند لباس حلال در جشنواره مد و لباس فجر
گروه جامعه: دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس از تلاش برای بین المللی برگزار کردن جشنواره مد و لباس فجر سخن گفت و اعلام کرد: در جشنواره امسال از سند لباس حلال رونمایی می‌شود.

حمید قبادی، دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس با اشاره به اینکه محل برگزاری ششمین جشنواره مد و لباس فجر بین گزینه‌های تالار وحدت، پارک گفت‌و‌گو و برج آزادی مورد بحث قرار گرفته و با توجه به اختصاص فضا و زمان‌بندی برنامه‌های ما و هزینه‌های مربوطه برج آزادی به عنوان اولویت اول مد نظر قرار دارد، گفت: کارشناسان ما در حال بررسی ظرفیت‌ها، امکانات و شرایط برگزاری جشنواره در برج آزادی هستند.

برج آزادی محل برگزاری جشنواره مد و لباس فجر

وی ادامه داد: به گزارش کارشناسان ما به دلیل تنوع مکانی و فضاهای موجود در این برج و امکاناتی که در این مجموعه وجود دارد امکان بهره‌بردای مکانی نسبت به دوره گذشته بیشتر است و تعداد آثار بیشتری را به نمایش در بیاوریم. نکته مهم دسترسی مردم است که با توجه به وجود مترو، حمل و نقل عمومی و پارکینگ اختصاصی به راحتی امکان پذیر است.

اعتقاد به برگزاری جشنواره مد و لباس فجر به صورت بین المللی

قبادی در پاسخ به این سؤال که چه قدر زمان لازم است که جشنواره مد و لباس به صورت بین‌المللی و یا با حضور تعدادی از کشورهای اسلامی برگزار شود؟ گفت: به اصل موضوع برگزاری جشنواره به صورت بین‌المللی اعتقاد دارم. ما به این اصل رسیده‌ایم که می‌توانیم در حوزه مد و لباس اسلامی تأثیرگذار باشیم و از ظرفیت‌های سایر کشورهای اسلامی نیز استفاده کنیم و حتی به عنوان شاخص و محور تولید لباس اسلامی در جهان مطرح شویم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس ادامه داد: مقدمات این کار نیز در چند نمایشگاه بین المللی که شرکت کردیم مثل نمایشگاه حلال اسپانیا و ترکیه فراهم کردیم. سند اولیه این ادعا هم تدوین سند اولیه لباس حلال است که قرار است در جشنواره مد و لباس فجر از آن رونمایی شود. این سند مراحل ثبت و ضبط خود را در مسیر بین‌المللی شدن به خصوص در سازمان کنفرانس اسلامی طی خواهد کرد و ما تلاش داریم همچنانکه مالزی در موضوع غذای حلال اقدامات خوبی را انجام داد در حوزه لباس حلال ما پیشتاز باشیم و با این نگاه می‌توانیم بخش بین‌الملل را در جشنواره مد و لباس فجر راه‌اندازی کنیم.

سه تا چهار سال آینده جشنواره مد و لباس بین المللی می شود

وی در پاسخ به این پرسش که بخش بین‌الملل چند سال دیگر فعال خواهد شد؟ گفت: شروع خوبی داشته‌ایم. حتی حضور ما کمتر صنعتی و بیشتر هنری و طراحی بوده است، اتفاقات خوبی هم رخ داده و شاهد بودم که هم حضور و هم نگاه خارجی‌ها به ما قابل توجه بوده است. به نظر من با همین روند طی سه تا چهار سال آینده می‌تواند سهم جدی را در طراحی لباس اسلامی بین‌المللی ایفا کند.