1398/04/04
هدی فرهنگ: هنر سوزن دوزی زنان هنرمند بلوچ را در بازارهای جهانی عرضه کنیم
طراح بین المللی لباس با بیان اینکه ایران دارای گنجینه های فرهنگی و هنری بی بدیلی است و مردم کشورهای خارجی علاقمند به داشتن آن هستند، گفت: هنر سوزن دوزی زنان بلوچی از گنجینه های ایران است که باید در بازارهای جهانی عرضه شود.

هدی فرهنگ طراح بین المللی لباس در گفتگو با کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، افزود: جشنواره بین المللی مد ولباس فجر در حالی برگزار می شود که وارد هشتمین سال برگزاری خود می شود عدد هشت برای من بسیارعزیز است زیرا این عدد به نام هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت امام رضاع متبرک شده است و امیدوار هستیم جشنواره هشتم نسبت به جشنواره های گذشته پربارتر و تخصصی تر برگزار شود.

وی با بیان اینکه ایران دارای گنجینه های فرهنگی و هنری بی بدیلی است و مردم کشورهای خارجی علاقمند به داشتن آن هستند، گفت: هنر سوزن دوزی زنان بلوچی از گنجینه های ایران است که باید در بازارهای جهانی عرضه شود.

طراح بین المللی لباس با تاکید بر اینکه هنر سوزن دوزی مختص مردم سیستان و بلوچستان و به نام ایران است، و در هیچ جای جهان یافت نمی شود، گفت: نباید اجازه دهیم برخی از طراحان خارجی هنر سوزن دوزی مردم بلوچ را در کارهایشان استفاده کرده و بدون ذکر نامی از ایران در قالب برندهای مشهور و معروف دنیا به نام خود ثبت کنند‌.

وی تصریح کرد: یکی از زیباترین و بزرگترین کارهایی که مسئولان برگزاری و شورای سیاست گذاری این دوره جشنواره انجام داده اند معرفی فرزند گمشده ایران یعنی مکران است. منطقه مکران منطقه ای ناشناخته در بین مردم و طراحان لباس است، انتخاب این منطقه به عنوان موضوع جشنواره در ارایه آثاری به صورت (کالکشن) مجموعه سازی بسیار کار ستودنی بود که باعث شد این منطقه در افکار عمومی کشور و در بین طراحان معرفی شود.

فرهنگ با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در بحث طراحی لباس، مجموعه سازی (کالکشن) بوده است، خاطرنشان کرد: در دوره های گذشته جشنواره مد و لباس فجر بخش های مختلفی از جمله مانتوی اجتماع، مانتوی کاربردی، مجلسی و .... وجود داشت اما همیشه جای مجموعه سازی لباس ها خالی بود کارگروه ساماندهی مد ولباس کشور در دوره هشتم این بخش را اضافه کرد.

این طراح بین المللی لباس در ادامه گفت: انتخاب مکران به عنوان موضوع ویژه جشنواره کارهوشمندانه ای بود که از به تاراج رفتن تاریخ، هنر، اصالت و فرهنگ غنی و اصیل ایرانی جلوگیری می کند.

فرهنگ  با تاکید بر اینکه  هنر سوزن دوزی مردم بلوچ تنها مختص ایران است و نباید به طراحان خارجی اجازه بدهیم این هنر را بدون ذکر نام ایران بر روی لباس های خارجی با برندهای مشهور و معروف به نام خود ثبت کنند‌، اظهار داشت: از جشنواره‌ ها و نمایشگاه های معروف و مشهور دنیا که در زمینه مد و لباس چیزی در عرصه جهانی عرضه کرده اند دیدن کرده ام و متاسفانه برند های معروف و مشهور دنیا هنر سوزن دوزی مردم بلوچ را بر روی لباس های خود استفاده کرده و به نام خود ثبت کرده اند جا دارد مسئولان به این هنر اصیل ایرانی بها داده و با حمایت و اشتغالزایی برای مردم سیستان و بلوچستان زمینه صادرات این هنر منحصر به فرد ایدانی را فراهم کنند. طراحان بین المللی ایرانی برای معرفی هنر سوزن دوزی مردم بلوچ باید دست به کار شوند و اجازه ندهند این هنر در قالب برند های معروف و مشهور به مردم جهان معرفی شوند.

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، با شعار خوشا مکران و نقش بی مثالش ٢٦بهمن تا ٢ اسفند ٩٧ از ساعت ١٠صبح تا ٨ شب در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار می‌شود.