1397/09/21
قبادی: برای ماندن در عرصه طراحی مد و لباس، باید حرفه ای تر عمل کنیم
دبیرکارگروه ساماندهی مد ولباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور درنشست هم اندیشی طراحان و تولید کنندگان با عنوان

به گزارش روابط عمومی و ستاد اطلاع رسانی هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، حمید قبادی دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور درنشست هم اندیشی طراحان و تولید کنندگان با "عنوان کارگاه توجیهی بخش طراحی لباس (کالکشن) ویژه هشتمین جشنواره بین المللی مد ولباس فجر" که روز دوشنبه ۱۹ آذرماه ازساعت ۱۵ الی 18 در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد، افزود: هشتمین جشنواره مد و لباس فجر امسال با اعمال تغییرات اساسی به سمت حرفه ای شدن پیش می رود یکی از این تغییرات، «مجموعه سازی» آثار طراحان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد کارآموزان و هنر آموزان مد و لباس کشور برابر با دانشجویان و جویندگان علم در مراکز علمی آموزشی کشور است، تصریح کرد: ما باید با ارایه طرح های با هویت، به نیاز روز جامعه پاسخ بدهیم و در مسیر کاربردی شدن طراحی لباس گام برداریم.

قبادی با بیان اینکه کارگروه ساماندهی مد و لباس به کمک طراحان و تولید کنندگان گام بلندی برای حرفه ای شدن طراحی کشور برمی دارد، تصریح کرد: دفاع از کیان طراحی کشور وظیفه مهم کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور است و مسولان کارگروه به نیابت از همه طراحان کشور در صدها مکان و برنامه های مختلف از طرح ها و ایده های به ثمر نشسته طراحان کشور دفاع می کنند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد ولباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه با دفاع از کیان طراحی کشور قدمی رو به جلو برداشته ایم، بیان کرد: یکی از مهمترین روش های حفاظت از کیان طراحی کشور، پاسخ دادن به نیازهای جامعه و حرفه ای تر شدن است و یکی از روش های حرفه ای تر شدن پرداختن به مجموعه سازی و داشتن مفهوم در طراحی است.

وی با تاکید براینکه با برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف مد ولباس به سمت حرفه ای ترشدن پیش خواهیم رفت افزود: از سطحی نگری در حوزه طراحی باید پرهیز کنیم و با مجموعه سازی باید بتوانیم گام بلندی در جهت حرفه ای تر شدن برداریم .مجموعه سازی به ما کمک می کند تا از طراحی صرف مانتو خارج شویم .

وی خاطرنشان کرد: برای ماندن در عرصه طراحی مد و لباس باید حرفه ای تر عمل کنیم و برگزاری جشنواره ها ما را به سمت حرفه ای ترشدن سوق می دهد.

وی با بیان اینکه به طور عمومی بسیاری از طرح ها، فاقد هویت و مفهوم است، اظهار داشت: طراحان باید بتوانند درباره طرحی که به جشنواره ارایه می کنند درباره مفهوم طرح های خود توضیح بدهند، یکی از مشکلات اساسی در حوزه مد ولباس این است که طرح ها فاقد مفهوم و هویت است، این مشکل نه تنها در طرح ها بلکه در مراکز آموزشی، دانشگاهی و موسسات آموزشی زیر نظر کارگروه ساماندهی فعالیت می کنند نیز وجود دارد.بنابراین باسد به سمت حرفه ای تر شدن پیش برویم.

صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر نیز دیگر سخنران این نشست، گفت: برای درخشیدن هویت و فرهنگ تاریخی و غنی کشورما ایران باید درزمینه مد ولباس قوی تر کار کنیم و طرح هایی را به تولید انبوه برسانیم که دارای هویت ایرانی و اسلامی باشد.

وی از طراحان و دانشجویان رشته های مختلف درخواست کرد آثار با هویتی به جشنواره تحویل بدهند.

عضو شورای سیاست گذاری هشتمین جشنواره بین المللی فجر ادامه داد: اگر طراحان بتوانند در آثار خود از پارچه ایرانی استفاده کنند و طرح های بومی و عمیقی ارایه دهند این امر برای آنها یک امتیاز ویژه در نظر گرفته می شود و در داوری آثار نیز تاثیر خواهد داشت.

پاک بین با اشاره به موضوع هشتمین دوره برگزاری مد و لباس فجر خاطرنشان کرد: موضوع مکران یک موضوع بکر وناب است که طراحان برای شناساندن این منطقه زیبا و خاص کشور پهناور ایران به جهانیان می توانند از جانوران و گیاهان نایاب این مکان به عنوان المان هایی برای طراحی لباس استفاده کنند و از طریق لباس، این منطقه را به جهانیان معرفی کنند.

در حاشیه برگزاری نشست هم اندیشی طراحان و تولید کنندگان،کارگاه آموزشی و توجیهی طراحی لباس، برای دانشجویان و طراحان و مزون داران برگزار شد و شرکت کنندگان درباره موضوع جشنواره که مکران نامگذاری شده است به بحث و تبادل نظر پرداختند.

نشست هم اندیشی طراحان و تولید کنندگان با عنوان کارگاه توجیهی بخش طراحی لباس(کالکشن) ویژه هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر باحمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و به همت موسسه مد ولباس ققنوس، با حضور مزون داران، پیشکسوتان عرصه مد ولباس، طراحان، تولیدکنندگان، دانشجویان رشته های مختلف طراحی واساتید دانشگاهی عصر روز دوشنبه ۱۹ آذرماه سال جاری در مرکز بین المللی رایزن برگزار شد.